نظريه شماره ۴۱۸۳/۷ مورخ ۶/۶/۱۳۸۵
«داشتن پايه قضائي ملاک شرکت نماينده دادگستري براي شرکت در کميسيون است، نه سمتي که شخص معرفي شده به عنوان قاضي به آن اشتغال دارد مگر در مواردي که قانون براي شرکت در بعضي از کميسيون‌ها سمت قاضي را مشخص نموده باشد.»
سؤال: آيا قضات دادسرا را مي‌توان براي شرکت در کميسيون ماده واحده قانون تعيين تکليف اراضي اختلافي موضوع ماده ۵۶ قانون جنگل‌ها و مراتع معرفي نمود يا قاضي معرفي شده بايد از قضات دادگاه باشد؟

نظريه اداره کل حقوقي قوه قضائيه
نماينده معرفي شده از سوي دادگستري براي شرکت در کميسيون‌هاي مختلف بايد از بين قضات باشد. به عبارت ديگر داشتن پايه قضائي ملاک شرکت در کميسيون‌هاي مختلف بوده نه سمتي که شخص معرفي شده به کميسيون بعنوان قاضي به آن اشتغال دارد مگر در مواردي که طبق قانون براي شرکت در بعضي از کميسيون‌ها به سمت قاضي مشخص گرديده باشد نظر به اينکه در بند ۵ ماده واحده قانون تعيين تکليف اراضي اختلافي موضوع اجراء ماده ۵۶ قانون جنگل‌ها و مراتع سمت خاصي براي قاضي مشخص نگرديده لذا معرفي قضات اعم از قضات دادسرا و دادگاه به عنوان قاضي دادگستري در فرض استعلام بلامانع است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *