رسيدگي به دادخواستهاي مذكور در مواد ۹۲ و ۹۳ آئينامه اجرائي قانون ثبت اسناد و املاك خارج از صلاحيت رئيس دادگاه بخش يا صلح مستقل است

نظريه شماره : ۶۵۵۹/۱۹۷/۱۲/۶۱

سئوال آيا در مناطقي كه دادگاه صلح مستقل وجود دارد و دادگاه شهرستان يا عمومي حقوقي وجود ندارد رئيس دادگاه صلح ميتواند به دادخواستهاي مذكور در مواد ۹۲ و۹۳ آئين نامه قانون ثبت اسناد واملاك رسيدگي نمايد يا نه ؟

نظر مشورتي اداره حقوقي بشرح زير است :
ماده ۱۶ قانون ثبت و ماده ۹۷ آئيننامه اجرائي آن فقط رئيس دادگاه شهرستان را مكلف نموده است كه هفته اي يكباردر اداره ثبت حاضر و بموضوع دادخواستهاي مذكور درمواد۹۲و۹۳ آئين نامه قانون ثبت رسيدگي و اظهارنظر نمايد۰ اين ماده وآئيننامه آن تسري به رئيس دادگاه صلح مستقل ولوآنكه موضوع اعتراض برثبت در حوزه قضائي او باشد ندارد و شركت وي را تجويز نميكند، بنابراين چون قانونا" حضور رئيس دادگاه صلح مستقل دراداره ثبت مجاز نيست بايد پرونده هاي ثبتي موجود در حوزه دادگاه صلح مستقل از لحاظ رسيدگي به اينكه آيااعتراضي درموعدقانوني شده است يا نه ، بنظر رئيس دادگاه شهرستان ياطبق لايحه قانوني تشكيل دادگاههاي عمومي بنظر رئيس دادگاه عمومي محل برسد.

مرجع : مجموعه نظرهاي مشورتي اداره حقوقي دادگستري جمهوري اسلامي ايران درمسائل مدني ازسال ۱۳۵۸ به بعد
تهيه وتنظيم : غلامرضاشهري ،امير حسين آبادي
ناشر: روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *