نظر شوراي نگهبان در مورد مواد ۵۵ و ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداري از جنگلها و مراتع مصوب ۱۳۴۶ و اصلاحي ۱۳۴۸

شماره ۲۶۵۰ ۴/۸/۱۳۶۷

شورايعالي محترم قضائي
پيرو نامه هاي متعددي كه از بعض محاكم دادگستري و اشخاص در رابطه با مواد ۵۵ و ۵۶ قانو حفاظت و بهره برداري از جنگلها و مراتع مصوب ۱۳۴۶ و اصلاحي ۱۳۴۸ به دبر خانه شوراي نگهبان و اصل شده بود موضوع در جلسه شوراي نگهبان مطرح و با استفاده از اصل ۴ قانون اساسي نظر فقها, شوراي نگهبان بشرح ذيل اعلام مي گردد :
۱- شمول ماده ۵۵ اصلاحي قانون حفاظت و بهره برداري از جنگلها و مراتع و تبصره آن نسبت به كساني كه در ژيم گذشته اقدام به تصرف و احيا, منابع مذكور نموده اند خلاف موازين شرع و در اين قسمت ماده مذكور ابطال مي شود .
۲- در ماده ۵۶ اصلاحي ملاك عمل قراردادن و قطعي دانستن تصميم اكثريت كميسيون مذكور در ماده خلاف موازين شرع و در اين قسمت ماده مذكور ابطال مي شود و بند الف اين ماده بر اساس اصلاح مي شود .
۳- در ماده ۵۶ اصلاحي ملاك عمل قراردادن و قطعي دانستن تصميم اكثريت كميسيون مذكور در ماده خلاف موازين شرع و در اين قسمت نيز ماده مذكور ابطال مي شود .
۴- در بند ج ماده ۵۶ مذكور دستور رفع تصرف و خلع يد از راضي مذكور كه در رژيم گذشته تصرف و احيا, شده است خلاف موازين شرع و در اين قسمت نيز ماده مذكور ابطال مي شود .
لازم بذكر است كه پس از تهيه و ابلاغ آئين نامه قانون تعيين اراضي اختلافي موضوع اجراي ماده ۵۶ قانون جنگلها و مراتع مصوب ۲۲/۶/۱۳۶۷ مجلس شووراي اسلامي اين ماده واحده ملاك عمل خواهد بود .
دبير شوراي نگهبان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *