تصويب نامه شماره ۱۲۹۳ مورخ ۸-۳-۱۳۱۲

هيأت وزيران در جلسه ۳۱ ارديبهشت ماه ۱۳۱۱ مواد ذيل را مقرر مي دارند:
۱- اداره کل فلاحت مکلف است در جنگل هاي سواحل بحر خزر مناطق جنگل هاي صنعتي و مناطق جنگل هاي غير صنعتي را اعم از جنگل هاي دولتي و يا شخصي از هم تفکيک نموده و براي اطلاع عامه اعلام نمايند.
۲- تبديل قطعات جنگل هاي صنعتي به اراضي زراعتي اکيداً ممنوع بوده و مرتکب مورد تعقيب و مجازات خواهد شد.
۳- در هيچ قطعه از جنگل هاي صنعتي اعم از شخصي يا دولتي در يک سال اجازه قطع بيش از يک چهلم جنگل داده نخواهد شد ولي نظر به اين که جنگل هاي فعلي داراي اشجار قابل قطع بيشتري مي باشد لهذا با تشخيص اداره فلاحت و با اجازه مخصوص مي توان بيش از صدي دو و نيم قطع نمود.
۴- اداره کل فلاحت مکلف است که براي هر نوع درختي از اشجار صنعتي شرايطي را از حيث سن و قطر و ساير شرايط قطع معين نمايد. فقط مي توان اجازه قطع اين گونه اشجار را صادر نمود.
۵- قطع کنندگان اشجار علاوه بر ساير شرايط مقرره مکلف خواهند بود که در تحت مراقبت اداره کل فلاحت در عوض اشجار صنعتي قطع شده اشجار صنعتي غرس نمايند و آنها را حفظ کنند.
۶- قطع اشجار غير صنعتي از مقررات فوق مستثني بوده و در حدود تعليمات اداره کل فلاحت هر کس در ملک خود در قطع آنها آزاد مي باشد ولي براي آن که سوء تفاهمي حاصل نشود اداره کل فلاحت اسامي اشجار را که جزء اشجار صنعتي محسوب مي شود براي اطلاع عامه در محل اعلام خواهد نمود.
۷- زغال سوزي بدون کسب اجازه قبلي اداره کل فلاحت و در خارج از مناطقي که از طرف اداره مزبور معين مي شود اکيداً ممنوع بوده و متخلفين مورد تعقيب واقع خواهند شد.
اجازه زغال سوزي در مناطق جنگل هاي صنعتي نبايد به هيچ وجه داده شود.
 

مهديقلي(خان هدايت مخبرالسلطنه) رياست وزرا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *