مصوبه تشكيل استان البرز به تأييد شوراي نگهبان رسيد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با گذراندن مصوبه‌اي به دولت اجازه دادند نسبت به تاسيس استان البرز به مرکزيت شهر کرج اقدام کند.
در تاريخ ۲ تير ۱۳۸۹ جلسه علني مجلس کليات لايحه تاسيس استان البرز به مرکزيت کرج مورد بررسي قرار گرفت و نمايندگان پس از استماع اظهارات نمايندگان موافق و مخالف با ۱۴۴ راي موافق، ۴۱ راي مخالف و ۱۹ راي ممتنع از ۲۱۳ نماينده حاضر درمجلس با کليات آن موافقت کردند.
بر اساس اين مصوبه به دولت اجازه داده مي شود نسبت به تاسيس استان البرز به مرکزيت کرج و مشتمل بر شهرستانهاي کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد اقدام کند.
بر اساس اين مصوبه شهرستان کرج به مرکزيت شهر کرج شامل بخش هاي مرکزي، آسارا و اشتهارد خواهد بود.
شهرستان نظرآباد به مرکزيت شهر نظرآباد شامل بخش هاي مرکزي و تنکمان و شهرستان ساوجبلاغ به مرکزيت شهر هشتگرد شامل بخش هاي مرکزي، چندار، چهارباغ و طالقان خواهد بود.
بر اساس ماده ۲ اين لايحه با انتزاع شهرستانهاي ياد شده از محدوده استان تهران، کارکنان سازماني وسايل و تجهيزات، بودجه و اعتبارات موجود به تناسب جمعيت و وضعيت جغرافياي از محل امکانات قبلي کسر و به استان جديد منتقل مي شود.
علي لاريجاني رئيس مجلس پس از بررسي جزئيات اين لايحه و تصويب آن گفت: تصويب اين لايحه بر کرجي ها مبارک باشد.
و درراستاي همين موضوع شوراي نگهبان در تاريخ ۳۰ تير ۱۳۸۹ لايحه تشكيل استان البرز را تعيين كرد.
شوراي نگهبان لايحه تشکيل استان البرز را مغاير با شرع مقدس و قانون اساسي تشخيص نداد.
دکتر عباسعلي کدخدايي در گفت‌وگو با ايران، با بيان اين مطلب اظهار کرد: در جلسه امروز شوراي نگهبان لايحه تشکيل استان البرز مورد بحث و بررسي قرار گرفت و مغاير با شرع مقدس و قانون اساسي شناخته نشد و اين عدم مغايرت به مجلس شوراي اسلامي نيز اعلام شد.
محمدرضا رحيمي بهمن سال گذشته با اشاره به تصويب لايحه‌ ايجاد يک استان جديد با مرکزيت شهر کرج در جلسه هيات دولت، گفت: اين لايحه از تصويب دولت گذشت و به مجلس شوراي اسلامي تقديم خواهد شد. شهرستان‌هايي که در سمت غربي کرج قرار دارند، به اين استان ملحق خواهند شد.
منبع خبر : همشهري آنلاين ۱ .::. ۲ .::.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *