وجه التزام – ابطال اجرائيه – اجراي مدلول سند(ماده ۹۲ ق ث ) اثبات تحويل مبيع با شهادت (ماده ۱۳۰۷ق م )

مرجع رسيدگي : شعبه ۲۷ دادگاه شهرستان تهران
راي دادگاه
نظر به اين كه ، در سند شماره ۱۶۷۰۴ فروشنده تعهد كرده است كه خانه مورد معامله را تا آخر روز ۱۵-۲-۱۳۳۹به خريدار تحويل دهد، و در صورت تاخير روزانه مبلغ ۳۰۰ ريال به عنوان وجه التزام به نام برده بپردازد.
نظر به اين كه ، در سند رسمي معامله وجود قبض شماره ۳۲۲۵۷ در دست خريدار دليل بر عدم تحويل خانه و استحقاق وي نسبت به وجه التزام شناخته شده است ، و بنابراين به تمام اركان حق متعهدله نسبت به وجه موضوع اجرائيه جزء مندرجات و مدلول سند رسمي قرار گرفته و از اين جهت دستور اجراء با ماده ۹۲ قانون ثبت و ماده ۵۰ نظام نامه دفاتر اسناد رسمي مباينتي ندارد.
نظر به اين كه ، مطابق گواهي شماره ۳۸۰ دفتر شماره ۹۴ تهران و تصديق دائره ۱ اجراي ثبت ، قبل از صدرواجرائيه موردبحث پژوهش خواه در تاريخ ۲۲-۲-۱۳۳۹به منظور تخليه و وصول مبلغ ۲۱۰۰ ريال وجه التزام به دفترخانه تنظيم كننده سند رسمي مراجعه كرده است وبنا براين از اين حيث نيز صدور اين اجرائيه بر خلاف مفاد سند رسمي و قرارداد طرفين در كيفيت وصول وجه التزام نيست .
نظر به اين كه ، به موجب ماده ۱۳۰۷ قانون مدني فروشنده نمي تواند انجام تعهد خود را در تحويل مبيع صرفاً وسيله شهادت شهود اثبات كند، و در اجراء قرار تحقيق محلي و استماع شهادت شهود كه دادگاه براي تشخيص متصرف واقعي پلاك شماره ۳۲۹-۶۷۲۳ صادر كرده ، هيچ يك از گواهان به طور منجز و صريح استيلاء يد پژوهش خواه را در فاصله ۲۲-۲-۳۹تا۳۱-۳-۱۳۳۹تاييد نكرده اند، و به اضافه در جلسه اخير دادرسي وكيل پژوهش خوانده از اقامه شهود مورد استناد خودداري نموده است .
بنا به مراتب مذكور، چون دستور اجراء موافق مفادسندوقوانين موضوعه به نظر مي رسد با اعلام فسخ دادنامه بدوي پژوهش خوانده محكوم به بي حقي مي شودو موظف است كه مبلغ ۱۵۴ ريال بابت هزينه دادرسي آن مرحله به پژوهش خواه بپردازد. راي فرجام پذيراست .
رئيس شعبه ۲۷ دادگاه شهرستان تهران ناصركاتوزيان
مرجع :
كتاب عدالت قضائي ،گزيده آراء،تاليف دكتركاتوزيان ،انتشارات
دادگستر،چاپ اول ،بهارسال ۱۳۷۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *