ارتقاء کیفیت ساخت و ساز

در راستای اجرای مصوبه هیئت وزیران مبنی بر اجرایی شدن مقررات ملی ساختمان و با عنایت به اهمیت موضوع استفاده ازمصالح استاندارد ساختمانی و تاکید شهردار محترم تهران در این زمینه، و نظر به هماهنگی و توافق انجام شده فی مابین شهرداری تهران و انجمن صنفی بتن آماده استاندارد، بدینوسیله تصویر صورتجلسه تنظیمی (مشتمل بر ۳ بند و یک تبصره) و ضمائم که به تائید حضار محترم جلسه رسیده و مبین پروسه اجرایی استفاده از بتن آماده استاندارد در کلیه پروژه‌های ساختمانی آن مناطق می‌باشد جهت اجرا ابلاغ می‌گردد. شایسته است شهرداران محترم ترتیبی اتخاذ فرمایند تا ماهیانه کلیه مشکلات یا موانع اجرایی امر به اداره کل معماری و ساختمان این حوزه منعکس گردد.

صورتجلسه
در راستای اجرای مصوبه هیئت وزیران و اجرای مقررات ملی ساختمان و با عنایت به تاکید شهردار محترم تهران در ارتباط با استفاده از مصالح استاندارد جلسه‌ای با حضور نمایندگان محترم معاون امور مناطق، معاون شهرسازی و معماری، شهرداران مناطق ۲، ۵ و ۲۲، مدیرکلی محترم معماری و ساختمان، معاونت محترم کنترل کیفیت ساخت و ساز و رئیس انجمن تولیدکنندگان بتن آماده استاندارد در محل حوزه شهرسازی و معماری تشکیل و ضمن بحث و تبادل نظر صورتجلسه‌ایی به شرح ذیل تنظیم گردید و مقرر گردید مفاد آن طی بخشنامه‌ایی در مناطق ۲،۵ و ۲۲ اجرائی گردد. شایان ذکر است مراتب ذیل قبلا در گروه‌های کاری متشکل ازمعاونین شهرسازی مناطق مذکور و نمایندگان نهادهای ذیربط بررسی و کارشناسی گردیده بود.
۱- مالکین کلیه پروژه‌ها اعم از بتنی و فلزی (با اجزای سازه‌ای بتنی) که تاکنون پروانه برای پلاک خود دریافت ننموده‌اند موظفند بتن آماده استاندارد را از شرکتهایی که دارا مجوز از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران میباشند مطابق لیست پیوست تهیه نمایند.
۲- شایسته است شهرداران مناطق کنترلهای لازم را طبق چرخه پیوست برای تضمین استفاد از بتن آماده استاندارد و مصرف درست آن وفق مقررات ملی ساختمان به عمل آورده و برای حصول اطمینان، ارائه گزارش‌های مرحله‌ای در این خصوص توسط مهندس ناظر و گزارش کارشناسان دفتر کنترل مضاعف در مراحل مختلف ساخت، ‌الزامی بوده و مسئولیت صحت اجرای آن به عهده معاونین محترم شهرسازی می‌باشد.
۳- ارائه گواهی تضمین کیفیت بتن توسط مالک که به وسیله شرکت تامین کننده بتن طبق فرم پیوست صادر گردیده به شهرداری منطقه الزامی می‌باشد.
تبصره:
الف- در پلاکهائی که به دلایل محدودیت های فنی از قبیل عرض گذر یا معبر نامناسب امکان تردد ماشین‌آلات حمل و پمپاژ بتن مقدور نباشد ارائه گواهی عدم امکان تامین بتن آماده استاندارد توسط انجمن صنفی مذکور به شهرداری الزامی است و در چنین حالتی مهندس مجری یا ناظر ملزم به ارائه طرح اختلاط بتن جهت پروژه مذکور بوده و در هر مرحله بتن ریزی می‌بایست توسط یکی از آزمایشگاه های مورد تایید موسسه استاندارد نمونه‌گیری شده و نتایج آن به همراه گزارش مربوطه به واحد کنترل مضاعف جهت ثبت در سیستم ارائه گردد.
ب – انجمن تولیدکنندگان بتن استاندارد متعهد گردید جهت رعایت آن دسته از انبوه سازان که بنای مورد احداث آنها بیش از ۱۰۰۰۰ مترمربع می باشد و درخواست تامین بتن خود را از طریق یکی از واحدهای تولیدکننده، عضو این انجمن دارند تمهیداتی که شرح آن بصورت دستورالعمل در تفاهم نامه فیمابین به تفصیل قید خواهد شد در نظر بگیرد.
ج- آن گروه از انبوه سازان که دارای بنای بیش از ۱۰۰۰۰ مترمربع می‌باشند و درخواست احداث ایستگاه مرکزی ساخت بتن در محل پروژه خود را دارند می توانند با تامین تمامی شرایط استاندارد و اخذ مجوزهای مربوطه از مراجع ذیصلاح نسبت به ساخت بتن صرفا جهت پروزه خود اقدام نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *