اثر حجر – ورود ثالث – ادعاي ضرري بودن افراز
مرجع رسيدگي : شعبه ۲۷ دادگاه شهرستان تهران
موضوع : رسيدگي پژوهشي به راي شماره ۸۱ دادگاه بخش شهرري و ورود ثالث

راي دادگاه
نظر به رونوشت مصدق راي مورخ ۱۵-۷-۱۳۴۰ شعبه سوم ديوان كشور كه حاكي است تاريخ حجر ماشاءا… عصارپور قطعاً ۳۰-۸-۱۳۸۸معين گرديده و هنگام فروش ملك خود به پژوهشخواندگان محجورنبوده است .و نظر به محتويات پرونده شماره ۲۴۵-۳۸شعبه ۳ دادگاه استان و دادنامه شماره ۴۰-۹-۲۲۲۱۱ آن دادگاه كه دلالت دارد ماشاا… و حسين عصارپور در تقاضاي ابطال معامله يك دانگ يخچال موردنزاع به عنوان غبن و تدليس در شعبه ۷ دادگاه شهرستان محكوم به بي حقي شده اند، و در مرحله استيناف نيز قرار رد دعوي پژوهشي آنان صادر شده است .
نظر به اينكه ، كارشناس منتخب دادگاه براي جلوگيري از تضرر پژوهش خواهان در قرعه كشي سهام ترتيبي داده كه حصه آنان حتماًدر كنار هم قرار گيرد، و افراز سهم پژوهش خواندگان موجب جدائي ساير قطعات يخچال نشود، و ادعاي ضرري بودن افراز نه تنها مقرون به دليلي نيست ، بلكه با توجه به متروك شدن يخچال هاي طبيعي و مساحت زيرزمين موردتقاضا، خلاف اوضاع و احوال وقرائن قضيه به نظرمي رسد.
بنا به مراتب مذكور، ايرادي بر دادنامه شماره ۸۱ دادگاه بخش شهرري به به نظر نمي رسد و حكم افراز يك دانگ مشاع از پلاك ۲۰۱ فرعي از سه اصلي مفروز از قريه و پلاك ۱۷۸ فرعي دهستان غار به ترتيبي كه صادر شده استورا مي گردد. راي فرجام پذير است.
رئيس شعبه ۲۷ دادگاه شهرستان تهران ناصركاتوزيان

مرجع :
كتاب عدالت قضائي ،گزيده آراء،تاليف دكتركاتوزيان ،انتشارات
دادگستر،چاپ اول ،بهارسال ۱۳۷۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *