مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگلها گفت: بخش اعظم جنگلهای کشور درردیف جنگلهای حفاظتی محسوب می‌شوند.

 

حسین میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزود: واژه جنگل حفاظتی اخیراً در قوانین مطرح شده و به جنگلی اطلاق می شود که به علت شرایط خاص رویشگاه از قبیل شیب، حساسیت به فرسایش، لغزش رانش، خطر نابودی ذخائر ژنتیکی، حفظ منظر، تأمین آب و ... تحت مدیریت علمی خاص قرار می‌گیرد که شامل کل جنگل‌های خارج از شمال و بخشی از جنگل‌های شمال می‌شود.

 

وی ادامه داد: البته این به معنای در معرض تخریب بودن همه جنگل‌های کشور نیست بلکه به دلیل اهمیت بسیار بالای آنها در حفاظت از آب و خاک است. به شکلی که تحقیقات نشان می‌دهد جنگلهای زاگرس که 40 درصد از منابع آب کشور را تامین می‌کنند، تحت مدیریت و مورد نظارت شدید بوده و جنگل حفاظتی محسوب می‌شوند.

 

به گفته وی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور برنامه‌های خاص مدیریتی از جمله حفاظت فنی با اجرای مرز حائل و کمربند حفاظتی، تغییرالگوی مصرف سوخت جنگل‌نشینان و حاشیه‌نشینان جنگل، پیشگیری و کنترل بیماریها و آفات، ساماندهی و نظارت بر اجرای طرح‌های عمومی، عمرانی و معادن را با رویکرد پایداری طبیعت و توسعه جنگلها با مشارکت مردم در دستورکار دارد.

 

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگلها افزود: منابع زیستی کره زمین با محدودیت شدید مواجه بوده و از کل مساحت خشکی‌ها که معادل حدود 14.5 میلیارد هکتار است فقط 3.3 میلیارد هکتار توان تولیدی قابل محاسبه داشته و 6.4 درصد کل مساحت آن قابل استفاده و بهره‌برداری است؛ علاوه بر آن سرانه اراضی قابل دسترس هم به دلیل رشد جمعیت و افت کیفیت به شدت در حال کاهش بوده و از یک هکتار در سال 1900 به کمتر از 0.25 هکتار رسیده است. همچنین گزارش ارزیابی هزاره سوم نشان می‌دهد اکوسیستم‌های جهان به شدت تحت تأثیر اقدامات انسانی قرارگرفته و در 50 سال اخیر از 24 خدمت اکوسیستمی، 15 خدمت باعث تخریب منابع طبیعی بوده است.

 

وی ادامه داد: از آنجا که منابع طبیعی کشور ما نیز به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی محدودیت‌های خاص خود را دارد باید با رویکرد حفاظت و توسعه جنگلها و استفاده از مشارکت همه مردم و دستگاههای اجرائی به سمت مدیریت ویژه این جنگلها حرکت کنیم.

ارتباط با ما

:
:
:
: 11 + 13 =