با پيگيري‌هاي پايگاه ميراث فرهنگي الموت؛
قلعه الموت به حافظه هميشه ي يونسکو مي‌رود
قلعه الموت و منظر فرهنگي آن با تهيه پرونده ثبتي و انجام مستندسازي‌هاي لازم براي ثبت در فهرست ميراث فرهنگي جهاني به يونسکو مي‌رود.

مدير پايگاه ميراث فرهنگي الموت در گفتگو با ميراث آريا(chtn)با بيان اين مطلب افزود: باتوجه به گسترش يافتن ارتباطات برون منطقه‌اي الموت تا ديگر قلعه‌هاي اسماعيليه مي‌توان از طريق ثبت قلعه الموت، قلعه‌هاي ديگر تاريخي اسماعيليه ايران به ويژه قلعه‌هاي منطقه قهستان(خراسان جنوبي) در اين مجموعه را نيز در حافظه ميراث جهاني ماندگار کرد.

حميده چوبک گفت: وجود آثار زيست از هزاره دوم پيش ازميلاد، دوران تاريخي به ويژه دوران اسماعيليه در دوران اسلامي از سده 5- 7 هجري در قلعه‌هاي بي‌شمار و همچنين برخورداري از ميراث طبيعي چون کوه‌ها، درياچه، رودها، دره‌ها و منابع ارزشمند گياهي و جانوري غني، مجموعه زيستي پاي کوهي آبادي‌ها با معماري سنتي و هنرهاي سنتي چون گليم‌بافي از جمله ارزش‌هاي اين اثر تاريخي براي ثبت در فهرست ميراث فرهنگي جهاني به شمار مي‌روند.

وي اضافه کرد:دره الموت با مجموعه ميراث تاريخي، طبيعي و ميراث فرهنگي انساني، ميراث معنوي الموت را شکل داده و منظر فرهنگي الموت را به وجود آورده است.

وي با بيان اينکه کانون و مرکز دره الموت دژ حسن صباح است که به عنوان قلمرو بي‌شمار دو سده فرمانروايان اسماعيليه در ايران محسوب مي‌شود، افزود:‌ از جمله آثار به دست آمده معماري ارزشمند آن مي‌توان از کاخ خلفاي بغداد و معماري رسمي و استاندارد سده‌هاي مياني دوران اسلام مانند مسجد جامع اصفهان ومسجد جامع قزوين نام برد که در چرخه ارتباط سياسي، فرهنگي و هنري سرزمين ايران جاي دارد.

چوبک در پايان يادآور شد: باتوجه به گسترش يافته‌ها و قلعه‌هاي اين فرقه در ايران درسراسر جهان اين پروژه در ارتباط و پيوند پژوهشي با ديگر مراکز بوده و از اين روي ويژگي فرامنطقه‌اي و فرامرزي يافته است./119


49139 0

ارتباط با ما

:
:
:
: 11 + 4 =