با حضور قالیباف صورت گرفت
بهره‌برداری از بوستان نوروز و پارک جنگلی تلو/ تأکید رهبر انقلاب بر حفظ اراضی عباس‌آباد
خبرگزاری تسنیم: مراسم افتتاح بوستان نوروز با حضور شهردار تهران برگزار شد. وی از آماده‌سازی پارک جنگلی تلو نیز خبر داد.
سرویس: اجتماعی   تاریخ ۱۳۹۲/۰۱/۱۳   ساعت ۱۲:۴۹   شناسه خبر: ۱۳۹۲۰۱۱۳۰۰۰۰۶۹
بوستان نوروز

 

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به‌نقل از تهران سما، همزمان با 12 فروردین روز جمهوری اسلامی و همچنین در آستانه روز طبیعت بوستان نوروز با حضور محمدباقر قالیباف، مظفر رییس مجمع نمایندگان تهران، تابش نماینده مجلس شورای اسلامی، مدیران شهری و جمعی از شهروندان تهرانی افتتاح شد.

محمدباقر قالیباف در این مراسم گفت: انصاف این است که باصراحت بگویم اگر امروز طرح اراضی عباس‌آباد در طرح جامع شهر تهران قرار گرفت و مسیر قانونی خود را طی کرده است، با همت مقام معظم رهبری این اتفاق مهم صورت گرفته است.

قالیباف عصر امروز در مراسم افتتاح بوستان نوروز با بیان تبریک سال نو به شهروندان حاضر در مراسم افتتاح بوستان نوروز و تبریک روز جمهوری اسلامی گفت: امیدوارم این سالی که با نام پربرکت حضرت زهرا علیها السّلام آغاز شد ، سالی پربرکت و توأم با شادابی، نشاط و عاقبت به خیری برای همه ملت عزیز ایران و شهروندان خوب تهرانی باشد.

وی با بیان اینکه روز 12 فروردین روز بیداری ملت ایران است که در 35 سال پیش توأم با بیداری طبیعت شد بیان کرد: مردم ایران با حضورشان پای صندوق‌های رأی هم بر اسلامیت و هم بر مردم‌سالاری دینی و جمهوریت این کشور مهر تأیید گذاشتند و این افتخار نصیب ملت ایران شد که تصمیم بگیرند در سایه اسلام هم از بهره‌مندی مادی و هم از یک زندگی خوب برخوردار شوند تا این زندگی خوب در مسیر رشد، تعالی، شکرگزاری و عبادت خداوند بزرگ و متعال قرار بگیرد.

قالیباف اظهار کرد: خوشحالیم که در چنین روزی توفیق داریم دو مجموعه بزرگ را افتتاح کنیم؛ یکی بوستان نوروز در مجموعه تپه‌های عباس‌آباد و دیگری پارک جنگلی تلو که درواقع یک هزار هکتار جنگل است که آماده بهره‌برداری شده است. ان‌شاءاللّه که در روز طبیعت مردم تهران بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه: "در غرب تهران مجموعه چیتگر و شرق تهران مجموعه سرخه حصار را داشتیم"، گفت: در شمال‌شرقی تهران بالای اتوبان شهید بابایی در حاشیه سد مجموعه هزار هکتاری تلو آماده شده است تا مردم هرزمان که خواستند در یک محیط طبیعی دور از زندگی پر از ترافیک و استرس اوقات خوشی را داشته باشند و بتوانند از آن بهره ببرند.

قالیباف با تشکر از مردم که از فضاهای سبز و محیط زیست شهر تهران به‌خوبی مراقبت می‌کنند، افزود: دقت مردم در حفظ و نگهداری اگر بیشتر از مجموعه مدیران شهرداری نباشد مطمئنم کمتر نیست.

شهردار تهران گفت: خداوند را شاکریم که دو مجموعه بزرگ دیگر در شهر به بهره برداری رسیده زیرا تهران به فضاهای تفرج‌گاهی نیاز دارد. خداوند را شاکریم که در شهرداری تهران به‌همت همکاران گمنامی که زحمت می‌کشند و فعالیت می‌کنند این مهم رخ داده است. برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها چه شورایاران و چه مدیران در سطوح مختلف و چه کارگران زحمت‌کشی که هیچ‌وقت مردم آنها را ندیده و نمی‌شناسد و هیچ‌وقت جلوی هیچ دوربینی ظاهر نشده‌اند، همه و همه زحمت کشیده و باید از آنها تشکر کنم.

محمدباقر قالیباف ادامه داد: بارها شده بود که بدون اطلاع قبلی به این مجموعه سرکشی کردم و می‌دیدم کارگران در هوای سرد ویا هوای بسیار گرم تابستان در حال کار هستند. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود که سال قبل در بعد از ظهر یکی از روزهای ماه مبارک رمضان که هوا بسیار گرم بود پیرمردانی بودند که در این هوا با دهان روزه آن‌چنان چکش بر سنگ می‌زدند و کار می‌کردند که انسان اگر دست آنها را ببوسد، کم است و چه توفیقی بالاتر از آن که خادم آنها باشد. آنها امروز در جمع ما نیستند. اگر در افتتاح هر پروژه ای بنده و امثال بنده پشت تریبون قرار می‌گیریم  نباید فراموش کنیم مرهون زحمات این عزیزان گمنام هستیم. باید با اطمینان به شما عرض کنم اینجا را زحمت‌کشان گمنامی که هرگز دیده نشده‌اند، آماده کرده‌اند و در اختیار شما قرار دادند. بدون شک این زحمت آنها در پیشگاه خدا دیده می‌شود.

قالیباف با اشاره به اینکه قرار بود مجموعه اراضی عباس‌آباد برای احداث تمامی ادارات دولتی و وزارتخانه‌ها اختصاص یابد، اظهار داشت: بنا بود همه این تپه‌ها تا بزرگراه شهید حقانی به ساختمان‌های دولتی اختصاص یابد، اما مقام معظم رهبری تأکید کردند این تپه‌ها تمامی سرمایه‌ای است که برای شهر تهران باقی مانده است، نباید در این زمین‌‌ها ساخت و ساز صورت بگیرد.

وی افزود: بعداً در طرح جامع و تفصیلی آمد که اراضی عباس‌آباد باید به‌عنوان یک مجتمع بزرگ فرهنگی، مذهبی، تفریحی و ورزشی برای شهر تهران باشد. اگر عنایت حضرت آقا نبود مطمئناً اینجا را تماماً ساختمان فراگرفته بود و چنین فرصتی از شهر تهران گرفته می‌شد. جا دارد به‌عنوان یک خدمتگزار از دید باز ایشان تشکر کنم. ما هم به‌سهم خودمان تلاش کردیم این منطقه را براساس تدابیر ایشان آماده کنیم.

شهردار پایتخت با بیان اینکه بخش غربی اراضی عباس‌آباد یک مجموعه تفریحی است که آماده شده است، گفت: بخش شرقی با یک پل زیبا که بیش از سه سال طراحی‌اش زمان برد ، به بخش غربی متصل می‌شود که بهترین محل دید شهر تهران هست. باغ‌موزه دفاع مقدس، باغ هنر، باغ کتاب و مجموعه امکانات فرهنگی در بخش شرقی برای استفاده مردم احداث شده‌اند. در بخش جنوبی نیز مجموعه مذهبی است که متشکل از مجموعه مصلی است که طراحی‌اش به‌گونه‌ای است که به‌عنوان یک قطب فرهنگی در کشور، هرگونه فعالیت فرهنگی و مذهبی را در  مقیاس کشورهای اسلامی می‌تواند پوشش دهد.

وی تأکید کرد: خداوند را شاکریم که کنار فعالیت‌های عمرانی از جمله ساخت تونل ، مترو، حمل‌ونقل عمومی و... هیچ‌وقت از دو عنصر مهم فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و کنار آن فضاهای تفریحی و سبز تأخیر نکرده‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه: "هیچ‌گاه دلمان از کم‌محبتی‌ها نمی‌شکند"، گفت: اگر جایی برای نیاز شهر دو تا درخت هم ضرورت پیدا می‌کند طبق قانون جابه‌جا شود، این کار را می‌کنیم درخت برای حیات شهر نیاز است اما گاهی برای حیات مردم شهر نیز لازم است که درخت‌ها جابه‌جا شوند و به‌همین دلیل در روزهای آغازین امکان فنی لازم برای جابه‌جایی درختان را به کشور وارد کردم تا هر درخت برگ پهنی را جابه‌جا کنیم.

امروز در پروژه‌های عمرانی همه درختان به محل‌های دیگری جابه‌جا می‌شوند. در پروژه شهید صدر 2 سال قبل وقتی بنا شد بزرگ‌راه دوطبقه باشد، در همین ایام تمام درختان توت بزرگ‌راه شهید صدر را ظرف مدت دو شب جابه‌جا کردیم، 800 درخت توت را برداشتیم و در بوستان ولایت یک توت‌زار 800درختی ایجاد کردیم و همه آن درخت‌ها منتقل شدند، اما بعضی‌ها بداخلاقی می‌کنند و می‌گویند شبانه همه درختان را کندند و بردند اما نمی‌گویند کجا بردند. ما به این بداخلاقی‌ها عادت کرده‌ایم زیرا اول برای ما رضایت خدا و بعد رضایت مردم عزیز مهم است.

شهردار تهران در ادامه گفت: مردم عزیز مطمئن باشند در این دوره مدیریت شهری تصمیمان با همه همکاران بر این است که هیچ پروژه نیمه‌تمامی در شهر باقی نماند. من خودم یک روز فکر نمی‌کردم که واقعاً پروژه‌هایی مثل بزرگ‌راه آزادگان در جنوب تهران که سابقه 30 یا 40 سال بر زمین ماندن را داشت، حل‌وفصل شود یا هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که اتوبان امام علی علیه السّلام که از دارآباد و جماران شروع می‌شود و تا بزرگ‌راه آزادگان باید برسد و البته بعداً به این نتیجه رسیدیم که این اتوبان باید به حرم امام(ره) و بعد از آن به ابتدای جاده تهران‌ــ‌قم برسد نیز به‌زودی به نتیجه برسد.

محمدباقر قالیباف افزود: این اتوبان در 14 لاین و با وجود اینکه 27کیلومتر به طولش اضافه شد، به اتمام رسید. هرچند 12 هزار ملک و خانه در مسیر راه بود که تملک شد تا این اتوبان ساخته شود و در 13 رجب که روز تولد حضرت علی علیه السّلام است، افتتاح شود.

وی با یادکردن از شهدای هشت سال دفاع مقدس و کمکهای معنوی آنها گفت: جنگ تمام شده بود و تازه به تهران آمده بودم. محل رفت‌وآمد ما در غرب تهران بود. درباره چیتگر می‌گفتند: بنا بوده اینجا یک سدی طراحی و آماده کنند. من این صحبت‌ها را در سال 69 می‌شنیدم ولی هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم دنیا این‌گونه بچرخد و قرعه به نام من بخورد و به شهرداری تهران بیایم و برویم سوابق را مطالعه کنیم و ببینیم نیاز است این مطالعات را تجدیدنظر و تکمیل کنیم.

امروز مفتخریم که در ابتدای اردیبهشت در روز میلاد حضرت زهرا علیها السّلام این دریاچه را در  غرب تهران افتتاح بکنیم، دریاچه‌ای که بیش از 120 هکتار سطح دریاچه است و بالغ بر 6 میلیون مترمکعب آبگیری شده است و یکی از بهترین تفرج‌گاه‌‌های شهر تهران هست. البته معتقدیم امکان نداشت اینها به نتیجه برسد به‌جز با دعای مردم عزیز کشورمان و یاری پروردگار.

ارتباط با ما

:
:
:
: 10 + 10 =